100г. от гибелта на Стамен Панчев

Стихотворението "Сине мой" днес посреща всеки посетител на музея. Пълният текст е част от информационно пано, представящо в картини и стих накратко историята на Ботевградския край.Освен талантливите рими, по повод 100 години от гибелта на Стамен Панчев, екипът на музея представя документална изложба, посветена на изключителния поет, музикант, директор на Орханийската гимназия, загинал на бойното поле през Балканската война.Документална изложба  е от фонда на музея. С богат снимков материал е представен жизнения път на поета. Изложени са първите издания на стиховете му, военни рапорти от фронта, пощенски картички писани през годините на Балканската война, скръбна вест от учителите и учениците на ботевградската гимназия...