80 години от рождението на Юрий Гагарин

Исторически музей Ботевград бе домакин на съвместна инициатива на Дружество "Русофили", Руски клуб Ботевград и Школата по изобразително изкуство на Димитринка Томова. Бе проведена викторина  и бяха показани най-добрите детски рисунки по зададената тема.

Официални гости на събитието бяха председателят на дружество "Русофили"  г-жа Цеца Иванова-секретар на Община Ботевград, Веселка Божкова - Гл.експерт ”Култура и вероизповедания” и Николета Йошовска -Гл. експерт „Образование”.

Изложбата на Школата по изобразително изкуство  „Человек в Космосе” откри Татяна Иванова, председател на Руски клуб в Ботевград към Федерация на Съюза на съотечествениците. Тя награди възпитаниците на г-жа Димитринка Томова. Победителите бяха разпределени в две категории: от 7 до 9 клас и от 10 до 12 клас.  Наградени бяха:  Гергана Георгиева (8 клас), Владимир Димитров (7 клас) , Християна Велчева (7клас),  Светослав Христов (11 клас), Стефан Боженски (10 клас) и Елвира Иванова (11клас). Всички те получиха грамоти, а за активно участие в конкурса -  Иван Трифонов, Теодора Мишева, Дмитрию Менделеву, Цветелина Антонова и художничката Димитринка Томова.

След  това учениците от 9-ти „в” клас на ПМГ”Акад.проф.д-р Асен Златаров” Ботевград представиха викторина за живота и делото на първия космонавт Юрий Гагарин. Разделени на два отбора, гимназисти отправяха въпроси и отговори един към друг, демонстрирайки отлично владеене на руски език. По време на викторината бе прожектиран полета на Гагарин, както и неговото обръщение към всички жители на земята непосредствено преди да излети в Космоса. Тричленно жури в състав:  Татяна Иванова, Тодорка Коцева и Ценка Пеева оценява представянето на учениците. То бе единодушно , че и двата отбори са победители и победени няма. Г-жа Татяна Иванова благодари на учениците за тяхното участие и връчи на всички участници грамоти и книги на руски език. Почетни грамоти получиха директорът на Исторически музей - Тодорка Коцева и Олга Каменова - за активно участие в организацията на мероприятията.