Българска частица в руските храмове на вярата

Исторически музей Ботевград откри, по случай празника на Ботевград-29.11.,

изложба „БЪЛГАРСКА  ЧАСТИЦА В РУСКИТЕ  ХРАМОВЕ  НА  ВЯРАТА”

Автори са  художниците от ГРАЖДАНСКО  ДРУЖЕСТВО „ ВЛАДИМИР  АВРАМОВ” - СОФИЯ, които бяха подготвили и филм, описващ работата им в Русия по зографисването на църковни храмове на територията на Република Коми.

Дружеството работи в областта на проектирането, адаптирането и реализацията на стенописи и икони в храмово пространство (интериор и екстериор). Екипът е от магистри, завършили художествената академия. Това са:

Владимир Аврамов – ръководител

Васил Мишев

Николай Николов

Мирослав Стефанов

Имат реализирани 32 храма с различен обем в България, Русия, Гърция с общо изписана площ 8 150 кв.м.  По-значимите от тях са:

-в България:

1. храм „Успение на Св. Богородица”-Ботевград

2. Врачешки манастир „Св. 40 мъченици”

3. Правешки манастир „Св. Теодор Тирон”

4. Ресиловски манастир „Покров Богородичен”

5. Скравенски манастир „Св. Николай Чудотворец”

6. Параклис на Мемориален комплекс  „Васил Левски” – гр. Карлово

7.Бистришки манастир „Св. Илия”

8. Чекотински манастир „Св. Арх. Михаил”

-в Русия:

1. Катедрален храм „Св. Стефан Пермский” в гр.Сыктывкар, Коми

2. храм „Възкресение Христово” в гр. Усинск, Коми

3. Уляновски манастир „Св. Троица” –Коми

Екипът е носител на :

-  Голямата награда на Министерство на културата от Първото Биенале на църковните изкуства- Велико Търново, 2009г.;

-  Почетни медали на гр. Ботевград за цялостна реализация на храм „Успение Богородично”;

-  Ордени „Св. Стефан Пермский” на Московската патриаршия за принос към руското православно изкуство-2012г.;

-  Почетни грамоти на Ловчанска епархия за иконата „Събор на Новоселските мъченици”, за канонизацията на жертвите на Априлското въстание-2012г.;

-  Почетни грамоти от Второто Биенале на Църковните изкуства-2011г.;

-  Тази година Владимир Аврамов получи почетна грамота на Община Велико Търново „За проявено родолюбие и патриотизъм”.