Графики от фонда на музея

В изложбата, включваща 23 графики от фонда на музея, могат да се видят творби на:

1.Румяна Койчева – показаните графики са откупени от музея през 1969г.

2.Зафир Йончев-показаните графики са подарени от художника  през 1981г.

Зафир Христов Йончев е български художник-график, майстор на графичните техники, преподавател, роден на 10 февруари 1924г. в гр. Самоков.

Дългогодишен секретар на Съюза на българските художници.

През 1982 г. е удостоен със званието “Почетен гражданин” на град Самоков, а на 4 юни 1985 г. получава почетния знак на Ботевград първа степен.

Зафир Йончев умира в София през 2006 г.

3.Христо Михайлов”Малинарка”-подарена от автора през 1981г.

4.Вихра Стоева”Ятаци”-подарена от художничката през 1981г.

5.Кирил Недялков-творбите са откупени  през 1982г.

Кирил Недялков  е роден 23.05.1940 г. с. Градище, Севлиевско. През 1975 г. завършва специалност текстил в Националната художествена академия, София, в класа на проф. Марин Върбанов. Член на СБХ от 1982 г.

Участва в  множество национални изложби на приложното изкуство.
Самостоятелни изложби:
. 1981 – София СБХ “Шипка” 6 – стенни килими, живопис, графика
. 1982 – Варна – стенни килими и акварели
. 1983 – Ботевград – рисунки и графики

. 1990 - София, СБХ, “Шипка” 6 – текстилни структури, графика и живопис
. 1993 – Вашингтон – Обща изложба на дружество “Уникат” – стенни килими
. 1994 - Ню Йорк – обща изложба на дружество “Уникат” – стенни килими

6.Христофор Пейчев –подарени от автора през 1981г.

Христофор Пейчев е роден е на 24 март 1933 г. в Разград. През 1958 г. завършва Художествената академия и започва работа в Самоков като художник-проектант. Член е на Съюза на българските художници от 1979 г. Организирал е шест самостоятелни изложби в Самоков. Участвал е в национални и международни изложби, включително в Русия, Чехия, Германия, Полша и други страни. Негови творби притежават галерии и частни сбирки в Австрия, Англия, Холандия, САЩ, Канада, Мексико, Израел, Сирия, Тайланд и др., както и галериите в Самоков, Разград, Благоевград, Смолян, Добрич и др. Работи предимно живопис, графика /суха игла/ и приложна графика. Автор е на герба на Самоков и на редица регистрирани търговски марки и проекти за цветово оформление на сгради. Удостоен е с орден „Кирил и Методий” – трета степен. Почетен гражданин на Самоков.

7.Илия Илиев-творбите са подарени през 1981г.

8.Пламен Петров”Несебърски мотив”-откупена от музея през 1982г.

9. Христо Нейков-1981г. подарена на музея от автора

Христо Нейков (1929-1999) е график илюстратор, народен художник. Завършва през 1953 г. в НХА, в класа на проф. Илия Бешков. Преподавател, доцент, професор по илюстрация във ВИИИ „Николай Павлович”. Ректор на ВИИИ „Николай Павлович” от 1983 до 1985 г. Член на СБХ и председател на СБХ. Работи в областта на кавалетната графика и илюстрацията, в различни техники и материали – литография, офорт, рисунка с креда и туш и др.

С изложбата екипът на Историческия музей в Ботевград затвърждава традицията да показва поне един път в годината част от богатия си фонд.