Изложба на Ради Делин

От 27 юни в инициативата на Исторически музей Ботевград  "Салон на изкуствата 2015г." представяме изложба-живопис"Нека дните в живота ни бъдат различни, но хубави..." на нашия съгражданин Ради Делин. Тя бе открита от директора на Исторически музей Ботевград г-жа Тодорка Коцева, която благодари на приятелите на художника, които донесоха притежавани от тях картини за настоящата изложба. Това са:

1.Боряна Нешкова

20. Тихомир Николов

21. Ценка Пеева

22. Юлия Вушовска

Свои спомени за Ради Делин сподели г-жа Димитрина Стамболова, след което сестрата на художника г-жа Грета Томин каза:

„Между реалността от една страна и момента, в който съзнанието докосва реалността, има едно междинно пространство, краят на дъгата, където се ражда красотата, където две различни плоскости се преливат една в друга и се смесват давайки ни онова което животът не ни дава: и това е пространството обитавано от изкуството, пространството обитавано от магията. Обитавано от Любовта. Изкуството е безсмъртно, То е онази жива сила, която те спасява, когато си сломен.

Изкуството е Божи дар, на който се радваме и приемаме безвъзмездно.”

Донна Тарт „Щиглецът”

Изкуството, което Ради създаде ни събра днес.

Божият дар, който притежаваше да вижда и създава красота.

Ради беше самоук художник. Прекарваше часове в изучаване детайлите в картините на Ренесансовите художници. Неговият любим период от изкуството-Ренесанса.

Изследваше влиянието на светлината в дадена картина и разпалено дискутираше как се променят цветовете, настроението на дадена картина и как картината може да придобие реалност(да оживее) само от прибавянето на едно малко петънце бяла боя.

И ако е вярно това, което казват често, че всяка голяма картина е своеобразен автопортрет, Единственото, което можем да направим е да открием Ради в неговите картини, в неговото творчество.

Бих искала да цитирам негови думи написани до мен през 1987 година:

-По-важното е самата ти да си доволна от своя дух и тяло, можеш да кажеш, че има съвършенство, което сама ръководиш, значи-твориш.

Всички тези картини, като успяхме да съберем са неговото творчество от ученическите му години в училище „Вапцаров” и гимназията „Асен Златаров”. Дори има картини от неговото детство.

Успяхме да съберем почти всички картини.

Картини, които ще предизвикат много спомени и щастието, че  сме го познавали, че е бил част от нашия живот.

Той успя да докосне душите и сърцата ни и да промени в по-добро и за по-добро живота около себе си.

Ради беше творец с голямо сърце."