„Пътят на свободата от Шипка до Сан Стефано“

Гостуващата изложба „Пътят на свободата от Шипка до Сан Стефано“, на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ е подредена в Исторически музей – Ботевград. Експозицията бе открита с малко отклонение, с кратка ретроспекция на събитията около обявяване на българска екзархия. На 27-ми февруари се навършиха 150 години от екзархията и първите стъпки към институционализиране на православното население на територията на Европейска Турция. Встъплението бе като предистория на руско-турската война от 1877-78г. Лично директора на парк-музея д-р Чавдар Ангелов продължи с експозе по тематичната изложба.
Тя съдържа 21 информативни табла, представящи най-върховите моменти от руско-турската освободителна война, снимки и пощенски картички, оръжие и униформи на руски войници и други материали от музейния фонд.
Един от най-ценните експонати е печат, принадлежал на семейството на граф Игнатиев.
Експозицията ще бъде на разположение на посетителите на ботевградския музей до края на месец април, съобщи при откриването д-р Чавдар Ангелов. С нея Исторически музей - Ботевград се включва в общинската програма, посветена на националния празник - 3-ти март.