В простотата е сложността

За повече информация: натиснете тук.

На 15.07.2012г.  в зала "Орханиец" бе представена изложбата на Емил Димитров "В простотата е сложността". 26 на брой са  пастелите на художника, изложени в Исторически музей-Ботевград. Преобладават картини на  стари къщи на известни ботевградчани, както и натюрморти. Специално отношение Димитров има към картината си „Вечност”(къщата на  арх. Даниела Арбова ), защото колкото пъти е минава покрай нея, тя го е зарежда емоционално. Така се ражда вдъхновението да я нарисува. Имената на картините идват от емоционалната същност на Емил. Не случайно те носят имената – „Присъствие”, „Гласовете ви чувам”, „Назад в бъдещето”, „Симбиоза”, „Вечност”, „Недоизказаност”, „Безвремие”. В изложбата присъстват и два портрета – „Ицо Белия” и „Весо”. Емо изненада гостите и с един много сполучлив автопортрет. Гости на откриването на изложбата бяха поетите от  Литературен клуб „Стамен Панчев”- Пейо Пеев, Царинка Божилова, Мико Дончев, Иван Гълъбов, Никола Близнаков, както и колеги на Емил Димитров. Присъстваха още лекари и учители. Художникът бе придружен от съпругата си, учителката Цецка Доцинска, и дъщеря си Снежина Димитрова.
„Емил Димитров има интервю след първата си самостоятелна изложба на портрети през 1999г.”- каза директорът на Историческия музей г-жа Тодорка Коцева, която откри експозицията. За хората, които го познават, той си е същият романтик, комуникиращ с заобикалящия го свят- рисувайки.
Поетът Иван Гълъбов, очарован от картините на Емил Димитров, само за един ден написа стихотворение, посветено на творчеството му. То носи заглавието „Диханието на художника”. По време на откриването той го представи развълнувано на всички гости, заявявайки: ” В твоите картини аз откривам твоя дух. Бъди все така усмихнат и ти желая много творческо вдъхновение занапред и още много изложби да имаш. До вчера не те познавах, но днес те опознах с картините ти.”