Ботевград празнува 132 години от Съединението на България

На днешната дата се навършват 132 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. По този повод в зала „Орханиец” на Исторически музей Ботевград бе представен филмът „Съединението – Новото Възкресение на България“. Той е дело на историка д-р Силвия Робова. Лентата е създадена и посветена на Съединението на Княжество България и Източна Румелия от 1885 г. Филмът е предоставен за излъчване с любезното съдействие на научен сътрудник Стефан Шивачев – директор на Исторически музей Пловдив – един от големите изследователи на следвоенна България. Официални гости на събитието бяха Иван Гавалюгов – кмет на Община Ботевград, Румен Христов – зам.-кмет , Стефка Граматикова – секретар на общината и Любомир Лилов - председател на Общински съвет – Ботевград.

Тържествата в Ботевград продължиха с поднасяне на венец и цветя от признателните поколения пред паметника на Незнайния воин.

6 септември е обявен за официален празник на Република България с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.