Тодорка Коцева връчи свидетелства на 23-ма дарители на Исторически музей

18.05.2013г. 20:48

Тази вечер Исторически музей-Ботевград,по традиция  посвети тържество на своите дарители за последната една година, което започна точно в 19ч. От май 2012г, когато културната институция отбеляза една година от откриването на новата сграда, до май тази година, дарителите са 23. Сред тях е най-младият дарител на музея – деветокласникът Светлин Йотов от ПМГ“Акад. Проф. д-р Асен Златаров“. Той изработи съвсем безвъзмездно, специално за музея интернет сайт, който се радва на посетители дори от чужди държави. Останалите дарители, г-жа Тодорка Коцева съобщи по азбучен ред: Александър Христов, Владимир Иванов, о.з. плок. Григор Григоров, д-р Михаил Михайлов, Женя Пенчева, Иван Михаев, Кера Михайлова, Кина Василева, Красимира Петрова, Любомир Танчев, Милена Андонова, Невенка и Димитър Козареви, Павел Топалов, Пенка Николова, Стамен Стилиянов,  проф. Стоян Михайлов, Тинка Иванова, Тодор Тодоров, Христина Милкова, Христо Хаджиев, Цонка Цветкова и Цанко Цаков. Сред даренията през изминалия едногодишен период най-много са запазени дрехи отпреди век, книги, монети и др. Директорката на музея Тодорка Коцева изказа голяма благодарност на всеки един от тях и им връчи Свидетелство за дарение. Някои от тях споделиха мотивите си за благородната постъпка.По думите на  Милена Андонова , „ако всеки от нас потърси вкъщи, ще намери под праха много вещи, които биха били повече полезни на музея и така не биха изгубили националното си значение“. Проф Михалов пък поздрави г-жа Коцева и музейните работници за “изключително разнообразната дейност, която е на много високо ниво“. В минутите преди края на тържестената церемония, Цанко Цаков връчи уникална карта на България върху парче камък, подарена му преди години. Директорката на музея бе изключително развълнувана от ценната находка и благодари на г-н Цаков.
Да припомним,че за периода от май 2011 до май 2012, дарителите бяха 26.
Тържествената вечер започна с вликолепните изпълнения на Смесен градски хор „Стамен Панчев“ с диригент Татяна Цонкова и с музикален съпровод на Силвия Младенска. Присъстващите чуха „Песен за Ботевград“ ,“Хубава си моя горо‘, „Тих, бял Дунав“. „Патриотична сюита“, „Марш на трите сили“ и др.
Тържеството завърши с изпълнения на групата за стари градски песни „Пей сърце“ с художествен ръководител Богдана Георгиева.

Източник: balkanec.bg