23.03.2013г. - памет за Стамен Панчев

На 23.03. 2013 г. по покана на Дружество "Орханиец" в Исторически музей Ботевград гостуваха родствениците на Стамен Панчев. Те за първи път влизат в новата сграда на музея и с интерес го разгледаха. Със задоволство видяха стихотворението "Сине мой" върху композицията, която посреща всеки един посетител на музея и в която присъстват символите на града и къта за него в постоянната експозиция.

Голямо внимание бе отделено и на временната документална изложба, посветена на 100 години от гибелта на Стамен Панчев(1879-1913). След разказа на директора на музея за участието на Стамен Панчев в Балканската война, местните поети-членове на Литературния клуб"Стамен Панчев"-Любен Томов, Мико Дончев и Пейо Пеев представиха свои стихотворения, посветени на именития ни съгражданин. Милчо Стоименов подари последния брой на в-к "Десант", в който е поместена негова подробна статия за големия поет и общественик. С най-голям интерес беше изслушан, разбира се, разказа на внучката на Стамен Панчев-Райна Панчева, която беше гост на музея заедно със своя съпруг, син и внук.  Със семейството на поета направиха снимки за архивите на училищата си учениците от ОУ"Н.Й.Вапцаров" и ПГТМ"Христо Ботев", част от които също присъстваха на срещата.  Музеят получи дарение от актуални снимки от гробището в Кадъкьой- Турция, където е погребан поета. Семейството на Райна Панчева посети ОУ"Н.Й.Вапцаров", където разгледа летописната книга на училището и други документи.

Родствениците на Стамен Панчев поднесоха цветя в знак на почит пред паметника в центъра на Ботевград.