Иван Савов-първият кмет на Ботевград

Исторически музей Ботевград получи поредно дарение от госпожа Цеца Иванова- копия на снимки на нейния баща Иван Савов, който е първият кмет на Ботевград.

Иван Савов е назначен за кмет на Орхание на 26 май 1934г. със заповед от Министъра на вътрешните работи. 54-годишният капитан от запаса е роден в Пирдоп. Идва в града като офицер от 16-ти  Ловчански пехотен полк. Жени се за дъщерята на заможния орханиец Нако Диков. Подава оставка по свое желание на 9 юли 1940г. По негово време, на 7 декември 1934г. градът е преименуван от Орхание в Ботевград. Създадена е АД"Светлина" за електрификация на града, а също и пожарна команда.

Той е родственик и близък приятел на Георги Попиванов(1878-1963)- един от първите  фолклористи и диалектолози с европейска известност.