Ивинела Самуилова - бабо, разкажи ми спомен

В Деня на народните будители, по покана на Община Ботевград, и екипната работа на Общинска библиотека "Иван Вазов", Народно Читалище "Христо Ботев 1884", Исторически музей - Ботевград, в зала "Орханиец" на музея се осъществи среща разговор с Ивинела Самуилова, един от най-популярните и обичани съвременни автори. Тя благодари за поканата и с радост сподели, че се чувства приятно, след като е научила, че в Ботевград има много хора, които харесват книгите й. По думите й това е най-голямата награда за един автор. Най-голямата радост е в това посланията, които отправя да бъдат някому нужни, полезни и по някакъв начин да правят света около него и вътрешния му свят по-добър. Според авторката културата на нашите предци е била културата на живота. Докато днешната култура на съвременния свят, в който святото отсъства, в който отсъства Бога, е станала култура на смъртта и затова това предизвиква толкова страдание, толкова тревоги, паники и цялата тази агресия.
"Аз мисля, че писането е именно тази цел, да помага на хората, които по един или друг начин са загубили ориентирите, което в нашия съвременен е свят е едно нормално състояние. Днес основната роля и ценност на една книга е да помогне на читателите да намерят онези прегради, които да защитават наистина важните стойностни, ценни неща за тях, за хората около тях, за мястото където живеят, страната, в която са родени, техния микро космос, малък свят, защото сякаш устоите на големия свят са разклатени и трябва отново да пренареждаме собствените си устои да ги заздравяваме в устоите на собствените си домове."