Музеят е почетен член на Съвета на Европейската научна и културна общност

На официална церемония, на 30.05.2013г.  в Галерия "София прес", Исторически музей Ботевград стана почетен член на Съвета на Европейската научна и културна общност. В годината на писмеността-2013, по повод 1150 -годишнината от началото на Великоморавската мисия на Кирил и Методий през 863г., на 530-годишнината от първата отпечатана книга на глаголица през 1483г. във Венеция и на 1120-годишнината от свикването на Преславския събор през 893г., който взема решение българският език да замени гръцкия в богослужението и така става официален език на българската държава, на официална церемония бе връчено отличието "ЗЛАТЕН  ПЕЧАТ" за европейски мениджмънт в културата на директора на музея г-жа Тодорка Коцева.   Уникалното е, че музеят е единствената институция, чийто печат е придружен от почетна значка - "ЗЛАТНА  КНИГА", които  се връчват за принос към развитието на Българската култура.