"По стъпките на ботевите четници"

На 30. 05. 2019г. по традиция дружество „Орханиец“, Исторически музей - Ботевград и ученици от ПГТМ „Христо Ботев“ Ботевград с ръководител г-жа Мая Върбанова в памет на Ботев и загиналите за българската свобода четници, преминаваха по стъпките на историческата памет.
Групата посети паметника-костница в село Скравена, където се съхраняват останките на 10 глави на Ботеви четници.
След това премина през най-старото запазено училище, възкресяващо българския дух в годините на робството. Групата се преклони и пред съхраняващите се в кметство Гурково два черепа на Ботеви четници. Беше радушно посрещната от кметицата г-жа Ангелина Григорова.
В Литаково бяха поставени траурни букети в църквата, в двора на която са погребани 5 четнически глави, специално посрещнати от децата от местното училище и председателя на читалището в селото.