Проект на "Разнообразни и равни" в музея

Днес празничен, сурвакарски колорит привнесоха в музея ученици от ОУ "Н.Й. Вапцаров" и ОУ"Васил Левски" Ботевград, работещи по проект  на Сдружение с нестопанска цел „Разнообразни и равни“ - "Образованието – основна част от интеграцията» - № BG05M2OP001-3.002-0024 и участват в групи по Етнически фолклор към двете общински училища.  Те ни гостуваха броени дни  след празника Банго Васили ( в превод Куцият Васил), който  се чества от всички роми в България. Посветен е на  Банго Васил - куц овчар, който спасява давещо се ромско дете  Празникът е известен и като „Циганската Нова Година“ На нея се  сурвака, а също така главата на семейството се превъплащава в ролята на Банго Васил или на негов пратеник. На трапезата неотменно присъства гъска или петел, сърми, богато украсена питка, баница с късмети. Когато започва вечерята до полунощ вратите се затварят, никой от къщата не може да излезе и влезе.След полунощ започва сурвакането. Сурвакарите пожелават здраве, плодородие и късмет. Техните думи обикновено са кратки и семпли – „Сурва-сурва година, догодина – пак живо и здраво“ при бургуджиите, „Акулсъ – бакулсун иере саулсун!“ – „Сурва Весела Година – догодина пак жив и здрав“... Както и в българската традиция на сурвакарите се даряват сушени плодове, бонбони, пари....