Събор на Ботевград

От древни времена вторият ден на Великден е събор на града. Традиционно наследниците на старите орханийци раздават козунаци за здраве на жителите и гостите на Ботевград. Песни и танци огласят котловината, така както това се е случвало и преди столетия. Трапезата на този ден изобилства-вити баници, погачи, пълнено агне с пресни  билки и треви набрани в дворчетата, приютили дома и челядта на орханийката, козунаци, писани яйца...     Клуб"История на моето родно място" сполучливо възпроизведе пищната трапеза красяща паралийката по време на събора на градчето. Много гости на  Историческия  музей се докоснаха до бита и традициите царяли и възпроизвеждащи се до днес  в китната  Ботевградска котловина.