Великите българи: "Делото на Паисий Хилендарски" в навечерието на Първи ноември

Това бе темата, на състоялата се среща в Исторически музей - Ботевград. В навечерието на Първи ноември - Ден на Народните будители, ученици от шестите и седмите класове при ОУ"Отец Паисий" с. Врачеш, ОУ "Никола Йонков Вапцаров", ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" и ППМГ "Акад. проф. д-р Асен Златаров" - гр. Ботевград и техните преподаватели по История, имаха възможност да изгледат филм, посветен на Паисий Хилендарски, както и да чуят една модерна интерпретация на идеята за будителството.
Встъпително Рени Петрова - Директор на Исторически музей - Ботевград, благодари на преподавателите за подкрепата при реализирането на идеята!
"За да се възбуди, следователно, у нашата учаща се младеж и изобщо в младите наши поколения здрав, дълбок, смислен интерес към дейците на нашето минало, към просветните и културни дейци на нашия живот - интерес, който за сега се засяга случайно, било само от учителите по история и български език, било от отделни обществени дейци, Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, деня на св. Йоана Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в празник на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини, водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младите чрез техните светли образи към народни и културни идеали. Нека по-често си спомняме техните имена и техните дела, нека по-често посочваме техните стремежи, та да можем и по-дълбоко да разберем, че има нещо в нашата страна, в нашия народ, което е карало толкова българи да умират за него, че думата отечество не е само понятие без стойност, а че има в него нещо, което заслужава всички наши жертви и усилия. Да направим делото на нашите бащи и деди наша гордост и наша амбиция!"
Цитирайки Стоян Омарчевски - министър на народното просвещение на България, тя припомни, че през месец юли 1922 г., Народното събрание обявява този ден за празник на всички заслужили българи.

Честит празник!