110 години от рождението на Трифон Христовски

"...Главното е не само да живееш, но и смислено да живееш. И полутруп бих дал доказателство на другите, че живея..."

На 24 януари 1905г. в село Радотина се ражда Трифон Николов Христовски- виден български публицист, виден български есперантист, автор на автобиографичната книга "Моят живот" и спряната от цензурата "Войната в Далечния изток"...

Умира на 17 май 1944г., като доказва, че крехкото здраве не е причина за отчаяние и бездействие, а стимул за един изключително смислен и отдаден на човечеството живот.

Днес неговото име носи читалището в родното му село Радотина, община Ботевград, а в кметството е подредена музейна сбирка от екипа на Исторически музей Ботевград, разказваща за личността и делото на Трифон Христовски.