"Европейска нощ на музеите и галериите"

Точно в 19.00 часа, при сериозен интерес в рамките на културния форум "Европейска нощ на музеите и галериите" започна срещата на ботевградската общественост с проф. дин. Вера Бонева и гл. ас. д-р Тина Петрова. Директорът на музея Рени Петрова анонсира срещата с думите: "Провокирана от сложната обстановка, в която изпаднаха музеите след разразяването на пандемията, и поляризирането на общественото мнение при обсъждането на бюджет 2022г. в частта за култура, реших да отворя темата за мястото на музеите в съвременния градски културен пейзаж. Тоталното затваряне на институтите на паметта доведе до капсулиране и леко маргинализиране на музеите. Освен многоликата роля на храм на паметта, който по силата на нормативната уредба преминава през няколко етапа по пътя към публиките си, музея има медиаторна, анализаторска, синкретична функции, които са неразделна част от фундамента, на който базираме днешните си дейности! Това предполага сериозна подготовка на служителите, които са не просто недооценени, но и често неразбрани от обществото."
В успешно преминалата среща се засегнаха редица проблеми, превръщайки се в своеобразен дебат. Професор Бонева акцентира отново върху липсата на музейни специалисти, осъвременяване на материалната база и модернизиране на експозициите. В хода на разговорът се каза, че през 2022 година се навършват 85 години музейно дело в Община Ботевград, а д-р Петрова изложи редица факти, открити в архивната база данни на Националната библиотека свързани с Ботевград, които ще бъдат публикувани в музеен сборник, плануван за издаване през следващата година. Директорът сподели още, че за тази годишнина се очаква работата по луксозен музеен каталог да приключи успешно. Проф. дин. Бонева подари на музея две книжни издания, разработени въз основа на дългогодишни наблюдения в музейната мрежа! Сърдечно благодарим! В очакване на нови срещи вечерта продължи в арт-пространството зад сградата на музея с акустичен концерт.