Църквата в Боженица

Днес, 14 октомври 2014г. църквата „Света Петка(Параскева)”в с. Боженица отбелязва храмовия си празник.
Това е най-старата запазена и действаща църква в Ботевградска община.
Според проф. Велизар Велков след разрушаването на крепостта „Боженишки Урвич” е възникнал манастира в сегашната махала Коловци, на около 1 км от крепостта. Той предполага, че: „ след запустяването на Коловския манастир(напуснат или разрушен) е възникнал друг манастир, където днес е църквата на с. Боженица.”
Настоящата сграда е въздигната със средства на местното население през 1834г. върху основите на стара църква. Царските двери от старата църква са в НАМ, където са регистрирани с вх. № 1175. Дарени са на музея от Христо Георгиев от гр. Враца на 4 април 1911г. Музеят за тях е заплатил 40 лв. Старата църква вероятно е съборена и опустошена в края на ХVІІІв или началото на ХІХв. от кърджалийско нашествие. Според предания, селото на два пъти е нападано и изгаряно, като второто опустошение е било в края на ХVІІІв. Сегашният храм е изграден с труд и доброволни помощи, като майстори са Уста Стефан от с. Мирково, Софийско и неговият син Никола. Те завършват работата си на 12 март 1834г. Освещаването се е състояло в периода 1834-36г. от Врачанско духовенство и свещеници от Черепишкия манастир.