Урвич

14 февруари е обявен за ден на археолога, който се отбелязва у нас от 1970 година по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт и музей към Българска академия на науките.

Историческият музей Ботевград  ще отбележи този празник на самия ден, но предварително Ви подаряваме актуални снимки, направени през лятото на 2012г. от нашия екип, заснети в последната Българска крепост паднала под османско владичество. Другият подарък за Вас е от нас, но и от поета Иван Боженски,  разказал в стихове историята на Урвич. Вдъхновен от тях, Стоян Димитров сътвори музика и песента бе за първи път представена в зала „Боженишки Урвич” на Исторически музей, по повод  четиредесет години от започване на първите разкопки на крепостта, което се случи на 18.05.2012г.

Поместваме текста:

УРВИЧ

Изправен гордо

все така над урвата вековна,

ти, Урвич пазиш

спомени за смел народ,